Jak pronajímat chatu / chalupu?

Doporučení, jak na pronájem chaty, chalupy nebo apartmánu.
Kde jsem: Chaty a chalupy   Jak pronajímat chatu / chalupu

Jak na pronájem chaty či chalupy


Pokud jste majitelem chaty nebo chalupy a zvažujete, že byste ji začali pronajímat, potom jsou následující řádky určeny právě pro vás. Češi mají chataření a chalupaření hluboce zakořeněno, v naší republice jsou tisíce chat a chalup a velká část se jich pronajímá. Protože představa výdělku bez práce je lákavá, vrhá se na tento typ podnikání čím dál více lidi. Než se ale dáte do pronájmu chalupy po babičce, je potřeba si ujasnit několik věci.

Jak nastavit cenu a sehnat klienty

V první řadě je zapotřebí si promyslet, jaké jsou vaše představy o příjmech z pronájmu nemovitosti. Při stanovení ceny je dobré zohlednit celkovou atraktivitu okolí, stav nabízeného objektu a samozřejmě konkurenci. Taky je vhodné si promyslet, zda preferujete pronájem objektu na týden nebo i na víkend, popřípadě na libovolný počet dnů. Pronájem na týden pro vás znamená relativní klid, nemusíte jezdit na chalupu několikrát týdně a s každou návštěvou řešit úklid, předání klíčů a kontrolu objektu. Někdo ale preferuje pouze víkendový pobyt nebo má zájem pouze o jedno přespání. Pro vás to znamená větší příjem z pronájmu, ale i častější střídání návštěvníku a častější úklid. Pokud uvádíte cenu za osobu za noc, měli byste uvést, zda mají děti nárok na slevu a myslet i na domácí mazlíčky (jestli je povolujete ve svém objektu a pokud ano, tak za kolik).

Při stanovení ceny hraje důležitou roli celková atraktivita okolí, turistická lákadla a zajímavosti, možnosti výletů a sportovního vyžití a dostupnost základních služeb. Samozřejmě jde také o vybavenost samotného objektu. Skromnější chatka v Krkonoších určitě přiláká zájemce po celý rok, kdyžto moderní plně vybavená roubenka v méně turisticky frekventované oblasti musí konkurovat především cenou a nabízenými službami/výbavou.

Je dobré také rovnou stanovit výši kauce a zohlednit, jaké položky do ní spadají. Stát se může cokoliv – poničení vybavení objektu nebo nadměrná spotřeba dříví, nepořádek a nadměrné znečištění a jiné nepříjemné aspekty pronájmu rekreačních objektu vás nesmí zaskočit. Obvyklým postupem je, že při příjezdu klientů a jejich seznámení s objektem majitel inkasuje celou částku dohodnuté ceny pronájmu (pokud nevybral předem zálohu) a k této částce připočte kauci na krytí případných škod (obvykle 2-3 tisíce). Před odjezdem klientů při zpětném předání pak z kauce odečte cenu za energie.

Je potřeba myslet i na závěrečný úklid. Můžete ho rovnou promítnout do ceny nebo stanovit příplatek za neuklizený objekt. Mějte ale na paměti, že i když klienty tímto donutíte po sobě uklidit, stejně po nich budete muset objekt minimálně zkontrolovat a dost často i úklid dokončit.

Nejdůležitějším faktorem pronajímání chaty nebo chalupy je, kde vzít klienty. První možností je uzavřít smlouvu s cestovní kanceláří, což je poměrně jednoduché, ale také nákladné. Zprostředkovatelská provize cestovních agentur se pohybuje okolo 30 % z každého ubytovaného, a navíc je agenturám lhostejné, o jakého klienta se jedná. Tudíž se klidně může stát, že do malé chaloupky na samotě u lesa pro 5 lidí vám pošle bandu 10 náctiletých, kteří potřebují zázemí pro bujarý večírek bez dozoru ze strany dospělých. A to opravdu nevěstí nic dobrého, vydělané peníze pak nestojí za pozdější zklamání při přebírání objektu. Druhá varianta je obsazovat objekt sám, například pomocí našeho specializovaného katalogu e-chalupy.cz. Zde neplatíte žádné provize a navíc jsou v katalogu přímé kontakty na majitele. Klient osloví přímo vás a vy posoudíte, zda o něj máte zájem a rovnou si ujasníte podmínky pronájmu. Přidat svoji chatu nebo chalupu k nám do katalogu zabere zhruba hodinu práce. Prezentace jsou přehledné a jednoduché a hlavně do nich můžete kdykoliv zasahovat a upravovat je. Součástí vaší prezentace bude i mapa pro snadnější orientaci klientů, můžete rovněž vytvářet odkazy na okolní turistické atrakce a výlety, takže zákazníci mají všechno po ruce. Velkou výhodou také je kalendář obsazenosti, díky kterému se klient může sám zorientovat v obsazených termínech. Při rozhodování, zda zvolit zrovna váš objekt, mu pomůžou i recenze uživatelů, které najde pod prezentací. Je tak zapotřebí myslet na to, že se v nich mohou objevit jak kladné, tak i záporné připomínky.

Nesmíte také zapomínat na právní stránku věci. Důležitou skutečností je, že na pronajímání chaty či chalupy není v některých oblastech třeba vyřizovat živnostenský list, ani jiné doklady (záleží na příslušném Finančním úřadu). To Vás však nezprošťuje povinnosti platit daně, každoročně je nutné uvést příjmy z pronájmů objektu do daňového přiznání. Dalším poplatkem je platba obci za každého ubytovaného, tento poplatek je individuální dle obce, obvykle 10 – 20 Kč na osobu a den. Samozřejmosti by mělo být i pojištění objektu.

Mimo jiné je potřeba myslet i na smlouvu, podle níž budete svůj objekt pronajímat. Měla by obsahovat základní povinnosti nájemce i pronajímatele, které budou pamatovat na nejrůznější nepříjemné situace, které by mohly eventuálně nastat. Mělo by tam být uvedeno odkdy dokdy chcete objekt pronajímat, za jakou cenu, výpovědní lhůtu a všeobecné podmínky k pronájmu. Také by tam mělo zaznít, co všechno je předmětem pronájmu a jak se bude řešit případné poškození věcí. Do smlouvy je potřeba zahrnout i úhradu nákladů za spotřebovanou vodu, elektřinu, plyn nebo palivové dříví. Je lepší do smlouvy zahrnout opravdu všechno včetně kauce, úklidu, celkovou kapacitu osob v objektu a stanovit, zda povolujete domácí zvířata a za jakých podmínek.

Prezentace a vybavení objektu

Mít dobrou chatu nebo chalupu k úspěšnému pronajímaní nestačí, je potřeba tento objekt umět dobře prezentovat. Základem jsou kvalitní fotografie odpovídající realitě. To znamená, že je potřeba chalupu nafotit za dobrého počasí a ideálně přidat jak letní, tak i zimní fotky exteriéru a samozřejmě i interiéru. Úvodní fotografie musí zaujmout na první pohled, protože to je to, co donutí potenciálního klienta objekt rozkliknout.

Samotný objekt je také nutno nějak vybavit. Není třeba zacházet do extrémů a pořizovat velkoplošné televizory a vyhřívané bazény. To sice může být kladem daného objektu, ale v ceně pronájmu to lze zohlednit jen do určité míry. Všechno nemusí být drahé a moderní. Vkusně a nepřeplácaně zařízená chaloupka zaujme rozhodně víc než objekt, kde se pro množství nábytku a různých dekorací nedá ani hnout. Rovněž je nutné počítat s tím, že se občas něco rozbije, a tak určitě není vhodné chatu vybavit porcelánem po babičce. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že část vašich klientů bude mít malé děti, tak je určitě vhodné objekt vybavit dětskou postýlkou, pískovištěm, trampolínou nebo houpačkou a hlavně bazénem na léto. Nafukovací bazén o průměru okolo 4 m je dostatečný, písková filtrace je nutná. Rodiče malých dětí také dají přednost objektu, kde je k dispozici dětský koutek, popřípadě hrací místnost, kam můžou své děti vypustit a trochu si vydechnout. Vaši zákazníci to určitě ocení a rádi objekt doporučí ostatním. Venkovní posezení s ohništěm nebo grilem také určitě zvýší atraktivitu objektu a přiláká zákazníky.

Vaši zákazníci určitě ocení, když v objektu najdou materiály k okolním výletům nebo mapové podklady pro snadnější orientaci na toulkách neznámou krajinou. Ocení i vaše osobní doporučení míst, která stojí za návštěvu.

Pár postřehu na závěr

Myslete i na praktické nezbytnosti, třeba na vytápění objektu. Naprosto nevhodným je otop pouze elektrickými přímotopy. Je to sice bezstarostné, ale pokud budete klientům přeúčtovávat elektřinu, což je běžná praxe, potom se pravděpodobně setkáte po každém zúčtování s nevolí až zděšením, a klienta pravděpodobně uvidíte naposledy. Elektrický přímotop by v chatě neměl chybět, ale jako primární zdroj tepla je lepší zvolit zdroj na tuhá paliva, nejčastěji krb, který by už pro chatařsko-

chalupářskou atmosféru neměl chybět. Vyúčtování dřeva není tak bolestivé, a hlavně je lepší cenu za otop rozpočítat do ceny pronájmu a nepočítat s desítkami padesátikorunových položek, které sice opticky sníží celkovou cenu, ale klienta opět spíše naštvou.

Důležitý je také dostatek teplé vody. Obzvlášť u chalup pro větší počet osob je potřeba zajistit, aby večer vyšla teplá voda na všechny obyvatele a přizpůsobit tomu kapacitu bojleru nebo jiného druhu ohřevu vody. Klienti sice nějak nedostatek teplé vody přežijí, ale znovu se k vám nepohrnou.

Samozřejmostí by měl být zdroj pitné vody, elektrický proud a v dnešní době i zdroj internetu. Sice se jedná o objekty určené k rekreaci, ale pro spoustu lidí je přítomnost bezdrátového připojení k internetu rozhodujícím kritériem.

Pokud klienti budou shánět ubytování pro týdenní dovolenou, obzvlášť s malými dětmi, určitě ocení dobře vybavenou kuchyň, kde najdou vše potřebné pro vaření. Nemusí to být drahé nebo úplně nejmodernější vybavení, ale ideální je mít zařízenou kuchyň tak, jako kdybyste měli v objektu sami dlouhodobě bydlet.

Dále by se mohlo hodit:

:: chaty a chalupy s bazénem :: dovolená léto v ČR :: chaty a chalupy u vody :: na horách :: ubytování u sjezdovky :: vánoční pobyty :: Silvestr 2023 :: chaty a chalupy přímo od majitele :: jarní prázdniny 2024 :: rezervační systém ubytování :: ochrana osobních údajů
0
Můj výběr objektů

Do 'Mého výběru' lze přidávat objekty, které Vás zaujmou. Tlačítko 'přidat do výběru', je přístupné pouze na prezentacích objektů. Objekty ve výběru zůstanou i po odchodu z katalogu až do příštího návratu.e-chalupy.cz