EET pro ubytování nebo pronájem

Elektronická evidence tržeb - ubytovací služby, pronájem chaty či chalupy

Nacházíte se na stránce poskytující informace k zavedení elektronické evidence tržeb (EET) v souvislosti s ubytovacími službami - penziony, ubytování v soukromí, pronájem chaty, chalupy nebo apartmánu apod. Informace jsou zaměřeny především pro malé živnostníky provozující ubytovací zařízení, hledající program bez paušálu a poplatků nahrazující pokladnu.

Chaty a chalupy   Informace k EET pro ubytovací služby a soukromé pronájmy

EET a ubytování

Na úvod je třeba říci, že pokud pronajímáte svůj objekt jako fyzická osoba dle paragrafu 9, nebude se Vás EET týkat. Pokud máte živnostenský list, týká se Vás již první vlna EET pro ubytovací služby. Níže naleznete, jak lze snadno a bezplatně EET řešit, případně se EET vyhnout.

V současné době máme protichůdná vyjádření v souvislosti s pronájmem chat a chalup a nutnosti mít živnostenský list a tedy povinnosti elektronické evidence tržeb. Jak finanční úřady, tak daňoví poradci poskytují protichůdné informace. Dokonce i na informační lince finanční správy označili dříve zveřejněný pokyn (etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Ubytovani_nebo_najem_EET), jak určit, zda se jedná o pronájem či ubytování, za nesmyslný!! Proto nejsme schopni jednoznačně doporučit správný postup a zda se vůbec lze výše uvedenou specifikací řídit. Nicméně z doposud zjištěného vyplývá, že pokud nebudete nabízet další služby typicky spojené s "ubytovacími službami", je možné pronajímat svůj objekt a danit dle §9 jako fyzická osoba.

AKTUÁLNĚ 2021: povinnost EET je pro ubytovací služby do 31.12.2022 odložena, detailněji zde: financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/danove-informace/dotazy-a-odpovedi/eet

Zda se Vás bude EET nakonec týkat nebo ne, záleží na tom, jak budete přijímat platby od zákazníka. Pokud se Vám podaří veškeré platby směrovat na účet, není potřeba se EET zabývat.

Pokud budete přebírat platbu v hotovosti, kartou nebo stravenkami a budete mít vyřízený ŽL, bude nutné se EET zabývat.

V první řadě je potřeba zažádat o "autentizační údaje" a to buď osobně na FÚ nebo elektronicky pokud vlastníte datovou schránku. Viz informace zde: před zahájením evidence tržeb.

K evidenci tržeb v rozsahu několika účtenek týdně nebo měsíčně nepotřebujete žádné pokladní systémy. Stačí mít počítač nebo CHYTRÝ MOBILNÍ TELEFON. Nenechte se zmást ziskuchtivými obchodníky a nepořizujte si hned mobilní tiskárnu, není ji potřeba. Zákon neupravuje způsoby vystavení účtenky, lze ji v případě, že to zákazník vyžaduje, vypsat ručně a lze ji rovněž zasílat elektronicky (např jako přílohu emailu v PDF). Je pouze nutné dodržet stanovený rozsah údajů na účtence.

Majitelé penzionů, kteří provozují ubytování na živnost se EET také nevyhnou. Týká se jich hned první fáze, od 1. prosince 2016 pro ubytovací služby. Těm větším asi není třeba radit, všichni již mají své pokladní systémy. Menší penziony mohou využít online systémy doporučené níže.

Zdůrazněme ještě jednou, že EET budou podléhat pouze platby v hotovosti nebo například platby kartou. Pokud budete požadovat po zákazníkovi, aby platbu za ubytování nebo pronájem chalupy uhradil převodem na účet, tak se EET zcela vyhnete. Co se týče zálohy, ta zpravidla probíhá vždy převodem na účet. Doplatek pak můžete požadovat rovněž uhradit převodem těsně před nástupem nebo při nástupu může zákazník platbu provést před Vámi na svém mobilu.

Většině běžných uživatelů, kterých se EET bude týkat, vystačí nainstalovat si do telefonu mobilní aplikaci. Tyto jsou již dostupné jak v placených tak bezplatných verzích. Další možností jsou online účetní systémy, ke kterým se dostanete z počítače, tabletu i telefonu, kdy systém umí vystavit jednoduchou fakturu nebo účtenku. Lze je také využívat zdarma v rozsahu potřebném pro drobné ubytovatele.

Příklad online aplikací zdarma:
fiket.cz - nejjednodušší a elegantní řešení, možnost zaslat účtenku jako jednoduchý odkaz
eetapp.cz - pokud potřebujete více možností nastavení a funkcí
zdarma-eet.cz
eet-free.cz
virtualnipokladna.cz

:: chaty a chalupy s bazénem :: dovolená léto v ČR :: chaty a chalupy u vody :: na horách :: ubytování u sjezdovky :: vánoční pobyty :: Silvestr 2021 :: chaty a chalupy přímo od majitele :: jarní prázdniny 2022 :: rezervační systém ubytování :: ochrana osobních údajů :: REGISTRACE objektu
0
Můj výběr objektů

Do 'Mého výběru' lze přidávat objekty, které Vás zaujmou. Tlačítko 'přidat do výběru', je přístupné pouze na prezentacích objektů. Objekty ve výběru zůstanou i po odchodu z katalogu až do příštího návratu.e-chalupy.cz